تبادل نظر در تالارهای گفتگو

برای ایجاد تاپیک باید ابتدا در سایت عضو شوید و وارد حساب کاربری خود شوید.
NegarMojiri استارتر تاپیک کاربر تعداد پست ها : 17

مخفف نویسی در بخش‌های عامیانه داستان مثل دیالوگ‌ها

88 بازدید | 8 پست
سلام دوستان من توی نگارش کتاب سومم به یک مشکلی برخوردم که هر چقدر براش مطالعه میکنم به جواب خاصی نمی‌رسم.
اونم اینه که چه کلماتی حق مخفف شدن دارن و تا چه حد و به چه صورت می‌تونن مخفف بشن؟ برای مثال آیا کلمه یک رو می‌تونیم به صورت (یه) بنویسیم؟ ناشری که باهاش همکاری می‌کنم ویراستار خوبی نداره به همین خاطر مجبورم خودم تا جایی که می‌شه ویرایشش رو انجام بدم. ممنون می‌شم پاسخگو باشین.
۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
SMMM کاربر تعداد پست ها : 9
اگه بخواید رمان نسبتاً حرفه ای رو داشته باشید بهتره که از زبان عامیانه استفاده نکنید البته برای دیالوگ ها خواننده از شخصیت انتظاری نداره. چون در زندگی معمولی مسلماً از زبان عامیانه استفاده می شه. مگر اینکه ژانر تاریخی داشته باشید و یا در طی رمان شخصیت بسیار فرد رسمی ای باشه. درنهایت زبان عامیانه رو برای ادبیات داستانتون پیشنهاد نمی دم.
۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
mahya89 کاربر تعداد پست ها : 12
سلام دوست عزیز...توضیحش زیاده...ولی در واقع شما صاحب اختیارید! رمان خودتونه دیگه؟خب پس هر کاری بخواید میتونید توش بکنید.اگر داستان از زبان یکی از شخصیت ها روایت میشه زبان عامیانه انتخاب مناسبیه و اگر در داستان راوی ای وجود داره،زبان کتابی!
البته اگر رمان منو خونده باشید من از سبک خودم پیروی کردم...راوی تقریبا کتابی حرف میزنه(غیر از وقت هایی که با مخاطب صحبت میکنه) و شخصیت ها عامیانه. و حالا توی زبان عامیانه کسی نمیگه من یک عدد کتاب خریدم! میگه من یه کتاب خریدم!پس مخفف کردن یه چیزایی خوب( و گاهی اوقات حتی لازمه) و بهتره که انجام بشه.
موفق باشی :)
۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰
m_ghaisaryan کاربر تعداد پست ها : 1
یکی روان و بازبان سادە اول شحص و دوم شخص ودانای کل را توضیح بدە... روان وسادە لطفا چون این کلاس های داستان نویسی برای جذب هنرجو ودرامد هرکدام بە جوری هنرجو را می پیچونن..
۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۸

اگه بخواید رمان نسبتاً حرفه ای رو داشته باشید بهتره که از ...

بله بله میدونم اینو. من برای بخش های دیالوگ ها خدمتتون عرض کردم و گرنه این قانونو همیشه خودم رعایت میکنم.
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸

سلام دوست عزیز...توضیحش زیاده...ولی در واقع شما صاحب اختیارید! ...

درسته خیلی متشکرم. میشه اسم رمانتونو بفرمایین؟ توی چه انتشاراتی به چاپ رسیده؟
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹

یکی روان و بازبان سادە اول شحص و دوم شخص ودانای کل را توضیح ...

درسته. ممنونم
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
mahya89 کاربر تعداد پست ها : 12

درسته خیلی متشکرم. میشه اسم رمانتونو بفرمایین؟ توی چه انتشاراتی ...

دارم رمان بی پایان رو توی همین سایت می نویسم و هنوز به چاپ نرسیده...شاید بعدا تبدیل به نسخه ی الکترونیک و بعد از اون هم اگه خدا بخواد چاپش کنم!
۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
Writer_crow کاربر تعداد پست ها : 29

سلام دوستان من توی نگارش کتاب سومم به یک مشکلی برخوردم که ...

خب راستش وقتی که میخواید دیالوگ بنویسید اختیار اینکه میخواید به زبون عامیانه بنویسید یا ادبی دست خودتونه. هیچ مانعی برای اینکه دیالوگ ها رو به زبون عامیانه بنویسید وجود نداره :)
۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱

برای پاسخ به این تاپیک باید ابتدا در سایت عضو شوید و وارد حساب کاربری خود شوید.

جدیدترین تاپیک ها:

تقویت مهارت های داستان نویسی جزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید.